Přeskočit na obsah

Přírodní zahrádky

Chcete si založit nebo přetvořit zahradu tak, aby byla nenáročná na péči, zdravá, bez použití chemikálií, hezká na pohled a aby i poskytovala útočiště živočichům a rostlinám z naší přírody?
Nabízím konzultace a návrhy přírodních zahrádek, především v Praze a okolí.

Kromě oboru biologie na PřF UK jsem absolvovala i designérský kurz permakultury a mám i britský DAPD – Diploma of Applied Permaculture Design, takže ve svých návrzích využívám permakulturní prvky. Permakulturní design vytváří trvale udržitelnou krajinu, která zásobuje své obyvatele v lokálním měřítku hojností plodin a dalších přírodních produktů, to znamená, že většinou klade důraz na samozásobitelství. Pokud ale samozásobitelské ambice nemáte, nevadí. Stačí, že se vaše zahrádka bude co nejvíc podobat přírodnímu ekosystému, jaké vidíte na procházkách po lesích, loukách, mezích, skalách nebo březích rybníků. Pak se bude udržovat víceméně sama a vy si ušetříte práci. Budete moci zminimalizovat zavlažování i další péči o zahrádku. Zároveň se zasloužíte o větší druhovou pestrost (diverzitu) flóry i fauny na svém pozemku.

Pro inspiraci nabízím exkurze po své zahrádce v Praze-Dejvicích. Výklad trvá asi hodinu, všechno vám ukážu a vysvětlím, případně si odnesete sazeničky a semínka. Cena je 200 Kč pro 1-5 lidí (větší skupina je vzhledem k velikosti zahrádky nepraktická). Máte zájem? Kontaktujte mě!

Eva Hauserová

Jak budeme postupovat:

Vždy je potřeba, abych zahrádku viděla, protože žádný popis nebo fotografie nevypoví všechno o komplexu místních podmínek.

Při konzultacích nejprve majitele zahrádky vyzpovídám, abych zjistila, co si přeje a co potřebuje, pak podle dohody vypracuji buď podrobný plánek se seznamy rostlin, nebo jen přibližný návrh, projdu si odbornou literaturu a všechno dotáhnu tak, aby to bylo „ušito na míru“

Cena je 500 Kč za hodinu práce, celý hodně podrobný návrh tedy vyjde na 4000 – 5000 Kč. Jako bonus mohu dodat do začátku nějaké sazeničky z vlastní zahrádky.

Ukázky návrhů zahrad:

Máte zájem o spolupráci? Neváhejte se na mě obrátit.